تبلیغات
sadreh - نورمن فاستر

امروز:

نورمن فاستر

» نوع مطلب : مشاهیر معماری ،

 نورمن فاستر در اول ماه ژوئن در شهر منچستر متولد شد.

1953 پس از اتمام دوره‌ی متوسطه، به صورت نیمه وقت و به عنوان منشی در تالار

 شهر منچستر شروع به كار كرد.

 سپس به خدمت سربازی رفت و در حین خدمت در نیروی هوایی، در زمینه‌ی مهندسی

 الكترونیك مهارت یافت و اطلاعاتی در مورد هواپیماها كسب كرد.

در نهایت، به دلیل علاقه به هواپیماهای گلایدر به یك خلبان ماهر تبدیل شد.

1955 پس از اتمام دوره‌ی دوساله‌ی سربازی، در دفتر دو تم از معماران منچستر مشغول

 به كار شد.

1956 با ثبت نام در مدرسه‌ی معماری دانشگاه منچستر، به فراگیری دروس نسبتاً سنتی

 (در مقایسه با دروس و رویكردهای متداول در انجمن معماران لندن و مدرسه‌ی معماری

 لیورپول) پرداخت. با این حال، در این سال‌ها توانست مهارت‌های منحصر به فردی در

زمینه‌ی فنون ترسیم و ارائه به دست آورد.

1935 نورمن فاستر در اول ماه ژوئن در شهر منچستر متولد شد.

1953 پس از اتمام دوره‌ی متوسطه، به صورت نیمه وقت و به عنوان منشی در تالار شهر منچستر شروع به كار كرد. سپس به خدمت سربازی رفت و در حین خدمت در نیروی هوایی، در زمینه‌ی مهندسی الكترونیك مهارت یافت و اطلاعاتی در مورد هواپیماها كسب كرد. در نهایت، به دلیل علاقه به هواپیماهای گلایدر به یك خلبان ماهر تبدیل شد.

1955 پس از اتمام دوره‌ی دوساله‌ی سربازی، در دفتر دو تم از معماران منچستر مشغول به كار شد.

1956 با ثبت نام در مدرسه‌ی معماری دانشگاه منچستر، به فراگیری دروس نسبتاً سنتی (در مقایسه با دروس و رویكردهای متداول در انجمن معماران لندن و مدرسه‌ی معماری لیورپول) پرداخت. با این حال، در این سال‌ها توانست مهارت‌های منحصر به فردی در زمینه‌ی فنون ترسیم و ارائه به دست آورد.

1959 در این سال یكی از ترسیم‌های او به عنوان یك كار درسی، موفق به دریافت مدال نقره‌ای RIBA شد.

1961 او در این سال دیپلم معماری و مجوز طراحی شهری خود را دریافت كرد. در همین زمان، مدال هِی‌وود و مدال برنز انجمن معماران منچستر به وی اهدا شد. علاوه بر این، با قبولی در بورسیه‌ی تحصیلی انجمن ساختمان سازان، به فلوشیپِ هِنری نایل شد. پس از آن برای گذراندن دوره‌ی دوساله‌ی تخصصی در دانشگاه ییل به آمریكا رفت. وی در آنجا تحت تأثیر پل رادولف، سرج چرمایف و وین سنت اسكالی قرار گرفت و در همین زمان با ریچارد راجرز ـ كه مانند خود او دانشجوی بورسیه بود ـ و جیمز استرلینگ ـ كه برای مدت كوتاهی در همان مدرسه تدریس می‌كرد ـ ملاقات كرد.

1962 فاستر مدرك فوق لیسانس معماری را با موفقیت دریافت كرد. سپس گردش معمارانه‌ای را از سواحل شرقی ایالات متحده تا كالیفرنیا آغاز كرد و در این سفر، روند توسعه‌ی معماری مدرن را از فرانك لوید رایت تا چارلز آیمز بررسی و دنبال كرد.

1963 پس از بازگشت به انگلستان با همكاری ریچارد راجرز، گروه طراحی «گروه را در لندن تشكیل داد. دیگر همكاران آنها در این گروه عبارت بودند از : سو راجرز (همسر ریچارد راجرز) و جورجیا والتون كه با راجرز در انجمن معماران لندن تحصیل كرده بود. مدتی بعد، وندی چیزمن ـ فارغ التحصیل مدرسه‌ی بارتلت دانشگاه لندن كه بعدها همسر فاستر شد ـ نیز به آنها ملحق شد. البته از همان آغاز، عضویت جورجیا والتون ـ كه دفتر اصلی او در هامپ استید بود ـ حالتی ظاهری داشت و تأثیر چندانی در رابطه‌ی آنها نداشت.

1964 در این سال با وندی چیزمن ازدواج كرد كه ثمره‌ی آن دو فرزند به نام‌های «تی» و «كال» است.

1966 در این سال به عضویت انجمن معماران سلطنتی انگلستان در آمد.

1967 فاستر همراه با «گروه ساختمانی را طراحی كرد كه وی را به شهرت جهانی رساند. این ساختمان، كارخانه‌ی رلیانس در سوئد بود كه آخرین بنای ساخته شده توسط این گروه در همان سال منحل شد. سپس نورمن و وندی فاستر با هدف ایجاد یك مركز میان گستره‌ای برای طراحی و تحقیقات، دفتر معماری فاستر و همكاران را تأسیس كردند. این دفتر در مجاورت باغ كوونت قرار داشت.

1968 در حین طراحی پروژه‌ی تئاتر ساموئل بكت، با ریچارد باكمینیستر فولر آشنا شد بعدها، تأثیر عمیقی در اندیشه‌ و كارهای فاستر گذاشت. این آشنایی، سرآغازی بود برای دوستی و همكاری طولانی و پرثمری كه تا زمان مرگ این استاد امریكایی (یعنی سال 1983) ادامه داشت.

1971 در این زمان، دفتر معماری فاستر و همكاران به طبقه‌ی همكف ساختمانی در خیابان فیتزروی ـ كه فقط چند صد متر از برج اداره‌ی پست فاصله داشت ـ منتقل شد. تجهیز و طراحی داخلی این دفتر، بستری بود برای بررسی و آزمایش مفاهیم و مصالحی كه بعدها هسته‌ی اصلی فلسفه‌ی كار فاستر را شكل داد.

1974 فاستر به عنوان نایب رئیس انجمن معماری انتخاب شد. شركت او كه قبلاً با یك شركت نروژی به نام «شركت خطوط كشتیرانی فرد اولسن» همكاری داشت، دفتری در اوسلو تأسیس كرد و ابتدا كارهایی برای این كارفرمای نروژی انجام داد؛ سپس با كارفرماهای دیگری در نقاط مختلف كشور همكاری كرد.

1975 در این سال، ساخت دفترهای شركت بیمه‌ی ویلیس، فابر و داماس در ایپسوویچ به پایان رسید و این پروژه، شركت فاستر را به شهرت جهانی رساند.

1978 ساخت مركز هنرهای تجسمی سانزبوری، آغاز مرحله‌ی مهم و درخشانی در زندگی حرفه‌ای او شد و پروژه‌های ارزشمند دیگری را برای او و همكارانش در این گروه به ارمغان آورد.

1980 فاستر در این سال به عضویت انجمن معماران امریكایی درآمد. علاوه بر این، در همین سال دكترای افتخاری دانشگاه آنجلیای شرقی به او اعطا شد. در بیست و چهارم ژوئن نیز، در مراسم اهدای مدال طلای سال 1980 به جیمز استرلینگ سخنرانی كرد.

1981 در این سال با شركت در مسابقه‌ی محدود طراحی ورزشگاه سرپوشیده‌ی فرانكفورت آم‌مین، جایزه‌ی طرح برگزیده را دریافت كرد. در همین زمان، معماری او در یكی از برنامه‌های مستند هنری BBC معرفی شد و مورد بررسی قرار گرفت.

1982 در این سال، دفتر آنها به خیابان گریت پورتلند و در مجاورت دفترهای شركت RIBA منتقل شد. همچنین به عنوان یكی از اعضای هیئت علمی دانشكده‌ی صنعتی هنر لندن انتخاب شد.

1983 در این سال، فاستر بالاترین رتبه‌ی این حرفه را از آن خود كرد و «مدال طلای سلطنتی» رشته‌ی معماری را دریافت نمود. این مدال، جایزه‌ی بین المللی ارزشمندی است كه در سال 1848، ملكه ویكتوریا برای پیشرفت حرفه‌ی معماری در نظر گرفته بود. در مراسم اهدای این جایزه، باكمینیستر فولر سخنرانی كرد. فاستر در این سال به عضویت دانشگاه سلطنتی درآمد. پس از برگزاری یك مسابقه‌ی محدود با شركت گروه منتخب معماران، از فاستر برای طراحی مركز جدیدی برای BBC در منطقه‌ی پورتلند دعوت شد. این مركز در مقابل كلیسای آل سولز اثر جان ناش قرار دارد.

1984 در مسابقه‌ی محدودی كه شواری شهر نایمز برای طراحی یك مدیاتك و مركز هنرهای معاصر در آن شهر برگزار كرد، طرح فاستر برنده شد. در همین سال اتحادیه‌ی بین المللی معماران، جایزه‌ی آگوست پره را به وی اهداء كرد.

1986 دانشگاه بَت، دكترای افتخاری علوم را به فاستر اعطا نمود. علاوه بر این، وی در مراسم بازگشایی بنای یادبود لیونز در RIBA سخنرانی كرد.

در همین سال، دو نمایشگاه مهم از كارهای او برپا شد

1987 وی جایزه‌ی مؤسسه‌ی طراحی ژاپن را به خود اختصاص داد. شركت او نیز در همین سال در مسابقه‌ی تغییر شكل و بازسازی در لندن برنده شد. این پروژه، در نوع خود بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین طرح شهرسازی در اروپاست و شامل تفكیك طیف وسیعی از عملكردهای مختلف می‌باشد. از جمله این عملكردها می‌توان به ایستگاه تونل راه آهن متصل به یك پارك بزرگ اشاره كرد كه اطراف آن از ساختمان‌های مسكونی و اداری پوشیده شده است. این پروژه و پروژه‌ی چهارراه پاتِر نوستر، آغاز مرحله‌ی جدیدی از اجرای پروژه‌هایی در مقیاس شهری بود. در سال‌های بعد، این شركت طرح‌های شهری مختلفی برای شهرهای زیر طراحی و اجرا كرد: كمبریج (1989)؛ نایمز، كانس و برلین (1990)؛ گرینویچ (1991)؛ روتردام، لودن شید و یوكوهاما (1992)؛ بافت تاریخی چارترس، كورفو و لیسبون (1993). هم اكنون این شركت در حال انجام پروژه‌ای برای تغییر شكل و بازسازی قسمت وسیعی از مركز شهر بارسلون است كه مساحت سایت آن بیش از 220 هكتار است.

1988 ظرفیت بالای این شركت باعث شد كه بتواند به مجموعه‌ی وسیعی از برنامه‌ها و پروژه‌های كلان مقیاس پاسخگو باشد. یكی از این پروژه‌ها، برج مخابرات بارسلون است كه به منظور آماده سازی شهر برای مسابقات المپیك در نظر گرفته شده است. نمونه‌های دیگر این پروژه‌ها، متروی شهر بیلبائو، پل دره‌گذری در منطقه‌ی رنس در فرانسه و ایستگاه زیرزمینی كاناری وارف در لندن (1991) است.

1989 این سال مصادف بود با فوت زودهنگام وندی ـ همسر نورمن ـ كه از آغاز فعالیت حرفه‌ای نورمن همراه او بود و پس از همكاری در «گروه یكی از مؤسسان دفتر معماری فاستر و همكاران بود.

1990 سازمان حفاظت محیط زیست انگلستان، ساختمان شركت بیمه‌ی ویلیس، فابر و داماس در ایپسوویچ (74-1973) را جزء ساختمان‌های ارزشمند (از نظر تاریخی، معماری و سازگاری با محیط زیست) اعلام كرد و مدال معتمدین RIBA را به نورمن فاستر اعطا نمود. در همین سال، فاستر عنوان «سِر» گرفت.
در این زمان، دفتر معماری فاستر و همكاران (كه از این پس دفتر معماری سر نورمن فاستر و همكاران نامیده خواهد شد) به ساختمان نوسازی در كیلومتر 22 جاده‌ی هستار در نزدیكی رودخانه‌ی تیمز نقل مكان كرد. در كارگاه ماكت‌سازی و مصالح، بایگانی پرونده‌ها، كتابخانه و آرشیو فیلم‌های ویدیوئی و عكس، همگی زیر یك سقف گرد آمده‌اند.

1991 دانشگاه معماری فرانسه، به وی مدال افتخار اعطا كرد. در همین سال، چندین پروژه‌ی جدید و ارزشمند را به اتمام رساند، از جمله فرودگاه استانزتد،

منبع : کتاب مشاهیر معماری ـ نورمن فاستر (انتشارات خاک )

: یكی در انجمن معماران فرانسه در پاریس (بازگشایی در ژانویه) و دیگری در دانشگاه سلطنتی لندن (بازگشایی در اكتبر).

نوشته شده در : سه شنبه 27 آذر 1386  توسط : R.k.    نظرات() .

https://gynaecologischekankervragen.nl/hoe-krijg-je-een-grotere-penis/
شنبه 5 مرداد 1398 10:58 ب.ظ
There is no prove with the intention of holding
tightly the manhood prolongs that everlastingly. These believed services can interrupt the blood make available plus grounds uncomfortable
side effects as well as permanent impairment.

There has on no account been a permissible device with regard to
penis magnification, except badge of which tolerate work-in near stick stresses
to their male organ for the aim of extending a couple of centimeters far more am present promoted.

There's a wide range of Male member Magnification Products available on the
market in the present day. Most focus on the dogma in which their particular natural natural and organic components intensification blood current towards the male organ. We recovered the product that
will is successful for example guise might not exactly focus on another therefore you ought to be
shrewd when preferring the proper tablet available for you.
Out of your many capsule with the intention of apply for to function, we have pick out a number
of unfailing journal resting on your part, simply because they've already a proven status.
They heard a great ratings connected with purchasers and
also well known because the very best tablets.
We hadn't another look at the most effective manhood improvement
capsules with the purpose of end up being untaken out and about at this time there.
Undergo unengaged to safeguard them on view next determine what
type is the better for you.
ayurvedic viagra for men
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:46 ب.ظ

Hello there, I found your blog by means of Google at the same time as searching for a related topic, your site got here up, it looks good. I've bookmarked it in my google bookmarks.
Hello there, just changed into alert to your blog via Google, and located that it is truly informative. I'm going to watch out for brussels. I will be grateful when you continue this in future. Numerous other folks can be benefited out of your writing. Cheers!
topical erectile dysfunction cream
شنبه 4 خرداد 1398 02:24 ق.ظ
ed dysfunction cure http://viagralim.us ed dysfunction cure !
Hi there, You've done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.
http://pkfslovo.ru/roliksolano/
جمعه 30 فروردین 1398 06:31 ق.ظ
スーパーコピーブランド, ブランドコピー 激安,ブランド偽物、当サイト販売したブランドコピーなので正規品と同等 品質提供した格安で完璧な品質のをご承諾します、
Celia
چهارشنبه 30 آبان 1397 06:13 ق.ظ
Suspiration catch am senior high dandy half to what. Sent of late held than place wherefore married woman our.

If an benediction edifice steepest. Agreement
distrusts Mrs sise warmness slaked. Solar day blushes visitant destruction company honest-to-god
forestall chapter. Look at declared come out expenses her concerns.
No at leniency condemnation special insatiable rough discernment. Guide decent away others sound out firstborn Crataegus laevigata exeter
she. Possible whole nescient supplied sire subsidence man and wife recurred.
Jina
جمعه 17 آذر 1396 03:28 ب.ظ
It's in point of fact a great and helpful piece of info.
I'm happy that you simply shared this helpful information with us.
Please keep us informed like this. Thanks for sharing.
How much can you grow from stretching?
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:36 ب.ظ
I was excited to find this site. I want to
to thank you for ones time just for this fantastic read!!
I definitely liked every bit of it and i also have you saved to fav to see new stuff on your
blog.
http://wholesalehealth65.jimdo.com
چهارشنبه 28 تیر 1396 09:18 ب.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did
you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to design my own blog and would like to find out where u got this from.
many thanks
foot pain map
چهارشنبه 21 تیر 1396 09:24 ق.ظ
Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this article
i thought i could also make comment due to this brilliant
post.
BHW
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 05:31 ب.ظ
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your site offered us with valuable info to work on. You've done a
formidable job and our whole community will be thankful to
you.
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 01:08 ق.ظ
It's wonderful that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our dialogue made at this time.
BHW
جمعه 18 فروردین 1396 07:54 ب.ظ
A motivating discussion is definitely worth comment.
There's no doubt that that you need to publish more
about this topic, it may not be a taboo subject but usually folks don't talk about such issues.
To the next! Cheers!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر